Английска ливада
Окосете
Първата важна стъпка е да окосите ниско тревната площ, като изберете време когато тя е суха. Следва прецизно да съберете всички остатъци след косенето.
Вертикутиране
Най-достъпния начин да извършите тази операция е да „разрешете“ тревата в две перпендикулярни посоки с аераторно (може и обикновено гребло). По този начин ще освободите достъпа до почвата на семена, торове, вода.
Подсяване
Ако „олиселите“ участъци са малко, подсейте само тях. Важно е да изберете подходяща тревна смеска, която да съдържа здрави и бързорастящи треви, които за кратко време да покълнат и да покрият оголелите места.
Подхранване на тревата
И старата и новата трева се нуждаят от адекватно торене. То стимулира растежа и подобрява естетическите качества на тревата. Най-добре е да използвате комплексни NPK торове с високо съдържание на N през пролетта и лятото и NPK торове с по-ниско съдържание на N и високо на P и K през есента.
Зариване на семената
Леко зарийте семената с гребло, за да влязат в контакт с почвата и за да могат торовете да проникнат в дълбочина. Това ще подобри и възобновителната способност на старата трева. Валирайте.
Поливане
Новозасятите семена се нуждаят от достатъчно количество влага, за да покълнат. Старата трева също. Затова поливането е задължително. През летния сезон, при нашите климатични условия, то трябва да бъде ежедневно през лятото. След като новозасятата трева поникне и се заздрави, поливането може да бъде разредено.
Косене
След като новозасятата трева достигне 6-8 см. окосете с високо вдигнати ножове. С всяка следваща коситба постепенно намалявайте височината, докато не достигнете идеалната от 3-4 см. Косете често, но не отнемайте повече от 1/3 от височината на тревостоя на едно косене.
През втората половина на май и началото на юни може да се създават тревни площи в двора по технологията на т.нар.късно пролетно засяване. Тя се прилага предимно за засенчени места или северни изложения и при възможност за редовно поливане. Подбират се бързо растящи видове – английски райграс, червена власатка и др., които ще поникнат до настъпването на летните горещини. Ако ще извършите засяването ръчно е необходимо това да стане с две кръстосани преминавания. Семената на тревната смеска се размесват /1:1,1:2/ с фини насипни материали – сух пясък, компостна почва, дървесни стърготини или др. и сеитбата се извършва в безветрено време. По ръбовете на площите се засяват повече семена, за да се получи плътен тревен кант. Разхвърляните семена се зариват с гребло и се притъпкват. Дълбочината на засяване зависи от тревният вид и най-често е обозначен на етикета при покупката на семената. Грижите за младият посев са насочени към редовно осигуряване на влага. Това става задължително чрез дъждуване с фини разпръсксвачи. Полива се рано сутрин, привечер или през нощта. Препоръчва се младият посев да се валира, когато тревата достигне 5 см. Първото окосяване се прави щом тревата достигне 6-7 см. при ниските треви и 8-10 см. при високите. При следващата коситба също се изчаква тревостоят да израсне до описаните по-горе размери. Важно е да не се коси много ниско. Отнема се не повече от 1/3 до ½ от наличната маса, защото в противен случай растежът на младата трева отслабва и има опасност от прегаряне.
Ръководство за изграждане на тревна площ
• Създаване на нова тревна площ
• Правилна поддръжка на тревната площ
• Най-често задаваните въпроси и техните отговори