Правилна поддръжка на тревната площ
Косене
Косете често, поне веднъж седмично и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО спазвайте правилото да не отнемате повече от 1/3 от височината на тревата при едно косене. При последните няколко коситби в края на годината постепенно вдигайте височината на ножовете и косете по-високо. Същото се препоръчва и през сухите периоди през лятото. Зазимете тревата сравнително висока, мин. 5-7 см. височина, така ще си спестите проблеми през пролетта.
Поливане
Поливането е жизненоважно за добрия вид на тревната площ. Водата е необходима както за новите, така и за вече изградените тревни терени. Най-добре е поливането да се извършва дъждообразно сутрин или вечер, а при новозасяти тревни площи е необходимо почвата да се поддържа непрекъснато влажна, докато се заздрави тревния чим. Поливайте обилно, а не леко и повърхностно, особено през сухите периоди. Така тревата ви винаги ще бъде свежа. Не забравяйте, че 80% от тревата е вода – осигурете и я!
Подхранване
Като правило трябва да запомните, че колкото по-често се коси и се използва една тревна площ, толкова по-често тя се нуждае от подхранване /торене/. Най-общо тревните площи трябва да се торят с комплексен NPK тор поне веднъж през ранна пролет, отново в средата на лятото и още веднъж през есента. Торта, с която наторявате през ранна пролет и в средата на лятото, трябва да има високо съдържание на азот, който стимулира растежа на тревите и подобрява цвета. Торта, с която ще торите през есента, трябва да има високо съдържание на калий (K), който спомага за подсилване на тревата срещу студ и болести през ранна пролет. В периода на усилена вегетация /май, юни, юли, август/, когато поливките и коситбите са по-чести и изнасянето на хранителни вещества е голямо, е добре да внасяте амониева селитра с норма 3 до 4кг./100кв.м. веднъж месечно.
Плевели
Едногодишни плевели – те обикновено се появяват в новозасяти тревни площи и изчезват след първите коситби.
Многогодишни плевели – появяват се във всички тревни площи и трябва да се третират със селективни хербициди. Те запазват житните треви, но унищожават широколистните плевели. Вече изградените тревни площи могат да се третират с хербицид по всяко време от май до септември, но не и през горещите периоди, когато хербицидът освен че няма да има ефект може да изгори и тревата. За да имате чиста трева е необходимо да извършвате третирането поне веднъж годишно.
Упорити плевели – селективните хербициди не могат да ги унищожат, защото по една или друга причина не попадат в техния спектър на действие. Тогава единственият ефективен начин за тяхното премахване е да се изрежат корените им с много остър нож, или да се използват други предимно механични средства.
Мъх – това обикновено е сериозен проблем за тези, които искат хубава трева. Появата му може да бъде причинена от редица фактори: бедна почва, вкислена почва, рядко косене и косене без кош, лош дренаж, сянка, непочистен листопад, малък почвен хоризонт. За да се избавите от мъха, първо трябва да установите кой от горепосочените фактори причинява проблема и ако е възможно да го премахнете. У нас борбата с мъховете се извършва чрез третиране с различни химични препарати, но ефекта от тях е временен, когато не е отстранена причината за появата на мъха в зелените площи.
Грапене (Вертикутиране)
Представлява изваждане на мъртвата и суха трева от основата на тревата. С течение на времето, в следствие на честото косене и естествения отпад върху почвата в тревния килим, се образува тънък филм от изсъхнала трева. Той спира достъпа на вода и хранителни вещества до почвата, затруднява въздухообмена и възпрепятства правилното развитие на корените на тревата. Ето защо е необходимо периодично /най-малко пролет и есен/ той да се премахва. За по-големи терени тази операция се извършва машинно, но за малки градински терени е достатъчно доброто „разресване“ на тревата в две перпендикулярни посоки с аераторно гребло 2 пъти годишно – пролет и есен /тази манипулация се извършва и през сезона на активна вегетация, но само по преценка на специалист/.
Предимства… Защо се прави?
► подобряване растежа на тревата и стимулиране на нейната възобновителна способност
► освобождаване достъпа до корените на вода, въздух и торове
► унищожаване на част от плевелите и частично спиране развитието на мъховете
Аериране
Представлява дълбоко пробождане на почвата с цел да се подобри дренажа и естествения въздухообмен на почвата. Препоръчително е да се извършва веднъж годишно при силно уплътнени или често натоварвани терени. При песъчливи почви може да се прави веднъж на 2-3 сезона. Аерирането се извършва обикновено преди есенното,или пролетното наторяване,като след аерирането терена задължително се опесъчава. Aерирането се извършва със специални машини, но за малки площи може да се използва обикновена вила, с която се набожда равномерно целия терен.
Предимства… Защо се прави?:
► подобрява се достъпът на въздух до корените и се стимулира растежа на тревата
► подобрява се дренажа на почвата и се стимулира естествената възобновителна способност на тревното покритие
Валиране
Това е една операция, която е абсолютно необходима за поддържането на тревната площ без неравности. С валирането корените се разпределят равномерно в повърхностния почвен пласт и тревата не се надига на туфи. Необходимо е тази операция да се извършва поне веднъж месечно върху влажна почва на суха трева. Желателно е валякът да е с тегло над 100 кг. Валирайте след косене. При тежки и глинести почви честото валиране не е препоръчително. Ако то се налага, е желателно преди това да аерирате терена.
Ръководство за изграждане на тревна площ
• Създаване на нова тревна площ
• Как да направите от старата си трева английска ливада
• Най-често задаваните въпроси и техните отговори