Въпроси и отговори за тревата
• Защо тревата ми изглежда слаба и е пълна с плевели?
Една от вероятните причини е недобрият избор на тревна смеска. Нискокачествените и неселектирани треви са неконкурентно способни и така се създават условия за масово заселване на плевели в тревните площи. Другата вероятна причина е липсата на системни грижи за тревната площ (подхранване, пръскане със селективни хербициди, аериране, грапене, вертикутиране).
• Защо тревата ми изчезва под дърветата?
Повечето от парковите треви не са сенкоустойчиви. Ето защо принудени да се развият на сянка те изцвиляват, пожълтяват, в следствие на което тревата се прорежда, не изглежда добре или изчезва. При направата на тревни площи на плътна сянка (под дървета, северни участъци и др.) трябва да се използват специални смески за сенчести терени или тревни заместители.
• Защо по моята трева има жълти петна?
Най-вероятната причина за това е бедна почва. Трябва да торите регулярно. Подхранвайте с NPK/ комплексни / торове с високо съдържание на азот през пролетта и лятото и NPK торове с ниско съдържание на N и високо на калий и фосфор през есента. Лош дренаж в съчетание с тежка, глинеста почва е другата вероятна причина. В този случай тревата ви се нуждае от аериране. Не на последно място причина за тези петна може да са гъбни заболявания. Третирайте с фунгициди.
• Защо тревата ми умира на петна?
Най-вероятната причина е гъбно нападение. Третирайте с фунгициди и наторете тревната площ. Ако това не помогне, консултирайте се със специалист.
• Защо в тревната ми площ има мъхове?
Това е голям проблем и може да бъде причинен от редица фактори: бедна или вкислена почва, лош дренаж, сянка, рядко и нерегулярно косене, малък почвен хоризонт. За да се избавите от мъха, първо установете кой от горепосочените фактори причинява проблема и ако е възможно го премахнете. У нас борбата с мъховете се извършва чрез третиране с железен сулфат или други препарати. Добре е и периодично да аерирате тревната площ.
• Как и защо се тори тревата?
По време на вегетационният период тревата се нуждае от интензивно подхранване /торене /. Така тревните площи стават маслено зелени, здрави, устойчиви на студ и жега, както и на нападения от вредители и болести. Не без значение е и факта, че редовното подхранване е причина за бързото възстановяване след косене и запазване на състава заложен в първоначално засятата тревна смеска.
• Колко често се нуждае тревата от торене?
По правило, колкото по-интензивно се поддържа една тревна площ /по-често се коси/, толкова по–често трябва да се подхранва. Казано по друг начин, ако изнасяте непрекъснато хранителни вещества с косенето, то почвата се изтощава и трябва баланса да бъде възстановен. Обикновено в периода май-септември торене е необходимо веднъж месечно.
• С какво и кога се тори тревата?
Основните елементи, които са необходими на тревата са азот, фосфор и калий. През сезона на интензивна вегетация, най бързо се изчерпва азота, който стимулира растежа, изравнява цвета на тревните площи и в кратки срокове възобновява маслено зеления цвят. Бързодействащ азотен тор е амониевата селитра, с която е добре да торите поне веднъж в месеца при норма 3кг./ 100кв.м. Освен от азот на тревата са необходими фосфор, калий, както и микроелементи – магнезий, бор, мед, желязо, манган, молибден и цинк. Използвайте комбинирани торове с микроелементи поне 3 пъти през сезона – веднъж в началото на лятото, в средата и след края на септември. Нормата на торене е по-висока 4-5кг./100кв.м. Винаги торете при суха листна маса! Поливайте обилно след торене, докато напълно разтворите гранулите и те изчезнат от погледа ви.
РЪКОВОДСТВО ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ТРЕВНА ПЛОЩ
• Създаване на нова тревна площ
• Правилна поддръжка на тревната площ
• Как да направите от старата си трева английска ливада
ТРЕВЕН ЧИМ ИЛИ ТРЕВНА СМЕСКА или как правилно да подберете начина на затревяване, подходящ за вашия двор.Засяването с тревни смески безспорно е и си остава най-популярния начин за създаването на тревни площи у нас. Достатъчно е правилно да подберете подходящите сортови семена, комбинирани специално за нашия климат и при правилна поддръжка на тревата дълго ще се радвате на перфектна зелена морава дълги години. Факт е, че отглеждането на добра трева е трудоемък процес, но когато се види резултата, чувството е много удовлетворяващо. За по-нетърпеливите и мързеливи почитатели на зеленото има и друг вариант – готови тревни чимове!
Защо да предпочетете тревния чим пред затревяване с тревни смески или райграс?
Цялата статия може да прочетете тук…