Забелязали ли сте такова място в градината си, където каквото и да засадите, линее, расте трудно и не цъфти?
Искате ефектно да оформите пространството около стеблата на дърветата, където тревният чим не е така зелен и буен?
А ивицата между големите храсти и алеята? Искате някой нисък, красив, вечнозелен, невзискателен, евтин и ефектен храст?
Тревните смески за сянка имат определени изисквания, на които не всяко пространство е готово да отговори. И когато тревата за сянка не се оказва добро решение, можете да подберете подходящи почвопокривни храсти.
Те виреят и на слънце, и на сянка. Растат сравнително бързо, но не и във височина, имат тъмнозелени или пъстри листа и понякога даже цъфтят ефектно. Не изискват специални грижи, понасят резитбите, образуват мек килим от нежна зеленина, скриват почвената повърхност напълно и създават т.нар. първи етаж от растителност. И то – целогодишно!
Популярни почвопокривни храсти в българския двор са бръшлянът и здравецът. Прибавете към тях десетките сортове чашкодрян (Euonymus), нокът (Lonicera), звъника (Hypericum ) и зимзелен (Vinca) – и сте готови да уплътните всяка педя гола почва в градината.
Здравец: най-българското растение. Невзискателен, вечно свеж и дъхав, полезен и дори лечебен. Подходящ за бордюри, масиви и всякакви тъмни ъгли в градината. Размножава се безпроблемнно с коренищата си, които се вадят лесно и се прихващат лесно.
Бръшлян: тъмнозелен с мраморен рисунък на листата, бързорастящ, стелещ се по земята. Размножава се от вкоренени клонки (не потиска дърветата, по които се увива!). И малко повече влага ще му дойде добре.
Зимзелен (Vinca): с двата си основни вида (V.minor и V.major) е спечелил огромна популярност – расте бързо (до метър и половина на сезон), не изисква грижи, стеле се по земята, а на всичко отгоре цъфти обилно в лилаво. Размножава се от зелени клонки и чрез разделяне.
Чашкодрян (Euonymus): едно от най-използваните почвопокривни растения. С многото си сортове (E.japonica и E.fortunei) се предлагат всякакви форми – от стелещи се до изправени растения с всевъзможно обагряне на листата – пъстри, с жълти, бели и оранжеви ивици, тъмнозелени, или резедави. Страда от ниските зимни температури, но се размножава лесно от издънки и не изисква специални грижи.
Звъника (Hypericum): едроцветен почвопокривен храст. Стеле се ниско и бързо, дори агресивно завзема територия, а с огромните си жълти цветове ще ви радва само ако го сложите на слънчево място. Невзискателен към почвените условия, ефектен и много подходящ при озеленяване на скатове и наклонени терени, като почвоукрепващ вид.
Нокът (Lonicera): с двата си вида (L.Nitida и L.pilleata), този храст от десетилетия краси парковете у нас. Расте нисък, дава плътна корона с миниатюрни листенца, търпи резитба под всякаква форма и е подходящ за създаване на ниски топиарни форми. Грижите за него се изразяват в предпазване от студа в най-лютите зими, тъй като страда от частични измръзвания.
А като прибавите папрат, хоста, незабравки и еуфорбия, градината ще заприлича на един плътно застлан със зеленина оазис. И всичко това – почти на много ниска цена: бръшлян и здравец ще размножите сами или ще изкопаете от планината, декоративните сортове чашкодрян, нокът, звъника и зимзелен може да закупите от градинските центрове за 3-4 лв. За да имате целогодишно зелено покритие в двора – Действайте!
При нужда от професионален съвет, моля не се колебайте да се свържете с нас!
Автор: ланд.арх. Павлина Тодорова